Emocje w prezentacjach PowerPoint

Profesjonalna prezentacja PowerPoint to nie tylko suche fakty. Nawet dane przedstawione w najbardziej przystępny sposób z czasem zaczną nużyć twoją publikę. W takiej sytuacji odrobina emocji pobudzi ją z powrotem do życia.

Przekonujemy ludzi nie tylko słowami i faktami, ale także i ich odczuciami. Pisze się o dwukrotnie większej skuteczności emocji nad faktami. Dużo łatwiej jest kogoś przekonać do swoich racji, gdy odwołamy się do jego uczuć. Tutaj możliwości jest wiele. Możemy budować wizerunek przyjacielskiej firmy, motywować kogoś do podjęcia wyzwania, lub uświadamiać mu grozę bezczynności. Przy podejmowaniu decyzji ludzie przede wszystkim kierujemy się emocjami, a dostępne argumenty merytoryczne służą późniejszej racjonalizacji naszej decyzji.

Dlaczego więc nie wykorzystać tego mechanizmu, by uczynić nasze prezentacje PowerPoint zarazem bardziej efektowne i efektywne? Wykorzystujmy w pełni nasz potencjał. Pozwoli to na zwiększenie naszych szans na sukces.

Korzyści z odwoływania się do emocji w profesjonalnych prezentacjach PowerPoint:

  • Bodziec pobudzający w trakcie prezentacji. Szczególnie odrobina śmiechu jest często pożądaną reakcją.
  • Wywołanie pożądanej reakcji emocjonalnej u widza. Na przykład sympatii, za którą często podąża zaufanie do nas u naszego słuchacza.
  • Niektórych rzeczy, idei po prostu nie da się w pełni przedstawić bez odwoływania się do emocji. Samo wyrażenie ‘innowacyjne rozwiązanie’ już wywołuje u słuchacza pozytywne uczucia
  • Zwiększenie siły przekazu – człowiek z natury uczuciowa istota naturalnie odwołuje się do własnych odczuć przy podejmowaniu decyzji. Mowa tutaj o tzw. intuicji czy po prostu instynkcie.
emocje w prezentacji powerpoint
Przykładowa grafika do profesjonalnej prezentacji PowerPoint wywołująca emocję – wyzwanie.
emocje w prezentacji powerpoint
Przykładowa grafika do profesjonalnej prezentacji PowerPoint wywołująca emocję – zwycięstwo.
emocje w prezentacji powerpoint
Przykładowa grafika do profesjonalnej prezentacji PowerPoint wywołująca emocję – sukces.