Prezentacje multimedialne – jak zacząć?

Najczęstszy scenariusz tworzenia prezentacji multimedialnej zaczyna się od otwarcia program PowerPoint, Prezi czy Impress.

Otwierasz go i … no właśnie i co dalej?

…i zaczynasz się zastanawiać od czego zacząć.
Szukasz szablonu, który ci się spodoba.
Szukasz zdjęć.
Zaczynasz tworzyć pojedyncze slajdy.

Tylko czy to rzeczywiście jest początek? Wszystko będzie dobrze jeśli biegle posługujesz się programem do tworzenia prezentacji multimedialnych i jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. W takiej sytuacji masz duże prawdopodobieństwo zrobienia dobrej prezentacji.

Dwa kroki nim zaczniesz tworzyć prezentacje multimedialne!

jak tworzyc prezentacje multimedialne

Chciałbym Ci zaproponować abyś przed otwarciem programu do tworzenia prezentacji zastanowił się nad dwiema sprawami: jej celem oraz tym do kogo ją kierujesz. Te dwa proste kroki mogą pomóc Ci odnieść sukces podczas Twojego wystąpienia i zaoszczędzić mnóstwo czasu poświęconego na tworzenie prezentacji multimedialnej.

1. Zacznij od ustalenia celów prezentacji.

Po prostu napisz, co chcesz osiągnąć swoją prezentacją Power Point. Co osoby, po Twojej prezentacji powinny wiedzieć lub myśleć? Niech to będzie cel podróży, jaką jest szybkie przygotowanie prezentacji multimedialnej.

Cel prezentacji multimedialnejGdy już napiszesz cele swojej prezentacji Power Point – „wpisz je do nawigacji”, aby przez cały proces przygotowywania prezentacji pamiętać o nich. Ja piszę cele na kartce papieru, na której potem opracowuję plan prezentacji, kolejne punkty, szkice slajdów i scen.

 

Dzięki temu unikniesz wielu błędów popełnianych podczas tworzenia prezentacji, takich jak:

 • odchodzenie od tematu,
 • wplatanie w prezentację wielu zbędnych szczegółów,
 • błędny dobór wyglądu graficznego w stosunku do celów prezentacji,
 • czy posługiwanie się argumentami, które nie mają wpływu na realizację celu.

2.  Określ, kim są odbiorcy Twojej prezentacji

W procesie definiowania grupy celowej Twojej prezentacji chodzi o chwile refleksji, aby uświadomić sobie, kim są osoby, którym będę pokazywał prezentację.

Często są to ludzie, których dobrze znasz np. Twój szef, komisja egzaminacyjna, koledzy z firmy. W takiej sytuacji nie ma większych problemów. Postaraj się dostosować swój przekaz do ich oczekiwań.

Grupa celowa ważny element prezentacji multimedialnejSprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy tworzysz prezentacje multimedialne dla szerszego grona odbiorców, których trudno jednoznacznie określić np. „osoby odwiedzające naszą stronę internetową”. Nie zrobisz prezentacji dla wszystkich – to pewne.

W takiej sytuacji postaraj się zawężać grupę odbiorców swojej prezentacji do tych, którzy będą najbardziej zainteresowani. W przeciwnym wypadku będziesz przekonywał „wegetarian do jedzenia wołowiny”. A to zadanie ma małe szanse powodzenia i warto mu poświęcić odrębną prezentację.

Przykład. Nie rób prezentacji dla wszystkich odwiedzających Twoją stronę www, zrób ją dla tych, którzy tu weszli, ponieważ szukają usług podobnych do Twoich. Pokaż im, co masz do powiedzenia, czy zaoferowanie w taki sposób aby Twój przekaz trafił właśnie do nich.

Dzięki ustaleniu grupy celowej dla Twojej prezentacji Power Point:

 • unikniesz przytaczanie zbędnych argumentów,
 • w odpowiedni sposób dobierzesz grafiki oraz kolorystykę,
 • unikniesz błędu tworzenia prezentacji multimedialnej ze swojego punktu widzenia – skupisz się na odbiorcach, na tym jakie argumenty najtrafniej dotrą do tych osób,
 • zaoszczędzisz czas na szukaniu rozwiązań uniwersalnych.

3. Do dzieła!

Teraz, gdy masz już sprecyzowane cele swojej prezentacji i ustaliłeś, do kogo konkretnie ją skierujesz możesz przystąpić do jej tworzenia. Te dwa proste kroki (twój cel i grupa celowa) są najistotniejsze w procesie tworzenia prezentacji multimedialnych oraz wszelkich innych przekazów. Reszta to tylko twój czas i technika wykonania prezentacji.

Elementy takie jak tło, układ slajdów, animacje, treści które umieścisz na slajdach prezentacji są pochodną celu oraz grupy celowej.

1. CELE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ:

 • ……………………………………………………………………………………………………………
 • ……………………………………………………………………………………………………………
 • ……………………………………………………………………………………………………………

2. DLA KOGO JEST PREZENTACJA MULTIMEDIALNA:

 • ……………………………………………………………………………………………………………
 • ……………………………………………………………………………………………………………
 • ……………………………………………………………………………………………………………

3. PRZYGOTOWANIE PREZENTACJI

(Plan, szkice, mapa myśli, argumenty, przenośnie, schematy, zdjęcia, grafiki, nawigacja, slajdy, animacje…)

 • ……………………………………………………………………………………………………………
 • ……………………………………………………………………………………………………………
 • ……………………………………………………………………………………………………………

pozdrawiam
www.prezentika.pl

Zostaw swój e-mail. Poinformujemy Cię o nowych artykułach.